Sanyo Bussan International Surf Rescue Challenge – Update

08:00 / Team Managers Briefing

09:00 / Start of the event

1. Ocean Woman Open (Ironwoman Open)

2. Ocean Man Open (Ironman Open)

3. Ocean Woman Youth (Ironwoman Youth)

4. Ocean Man Youth (Ironman Youth)

5. Surf Race Female Open and Youth

6. Surf Race Male Open and Youth

7. Beach Sprint Female Open

8. Beach Sprint Male Open

9. Beach Sprint Female Youth

10. Beach Sprint Male Youth

11. Mixed Board Relay Open

12. Mixed Board Relay Youth

13. Mixed Surf Ski Relay Open

14. Mixed Surf Ski Relay Youth

15. Beach Flags Female and Male Open

16. Beach Flags Female and Male Youth

17. Surf Teams Race Open

18. Surf Teams Race Youth

19. Surf Ski Race Female Open

20. Surf Ski Race Male Open

21. Surf Ski Race Female Youth

22. Surf Ski Race Male Youth

23. Board Race Female Open

24. Board Race Male Open

25. Board Race Female Youth

26. Board Race Male Youth

27. Rescue Tube Female Open

28. Rescue Tube Male Open

29. Rescue Tube Female Youth

30. Rescue Tube Male Youth

31. Beach Relay Female Open and Youth

32. Beach Relay Male Open and Youth

33. Board Rescue Female Open

34. Board Rescue Male Open

35. Board Rescue Female Youth

36. Board Rescue Male Youth

37. Ocean Woman Relay Open (Taplin Relay Female Open)

38. Ocean Man Relay Open (Taplin Relay Male Open)

39. Ocean Woman Relay Youth (Taplin Relay Female Youth)

40. Ocean Man Relay Youth (Taplin Relay Male Youth)

Day1-1.-10.

1. Ocean Woman Open (Ironwoman Open)

1st. Kristyl Smith/AUS

2nd. Devon Halligan/NZL

3rd.Natalie Peat/NZL

4th.Yurika Mitsui/JPN

5th.Rachelle King/AUS

6th.Alexandra Ferguson/CAN

7th.Saaya Nasukawa/JPN

2. Ocean Man Open (Ironman Open)

1st.Shannon Eckstein/AUS

2nd.Max Beattie/NGL

3rd.Kendrick Louis/AUS

4th.Chris Moors/NZL

5th.Kosuke Nagatake/JPN

6th.Riku Sakamoto/JPN

7th.Tim Burdiak/USA

3. Ocean Woman Youth (Ironwoman Youth)

1st.Emma Dick/AUS

2nd.Maddy Dunn/AUS

3rd.Katie Wilson/NZL

4th.Jessica Miller/NZL

4. Ocean Man Youth (Ironman Youth)

1st.Luke Cuff/AUS

2nd.Ben Carberry/AUS

3rd.Ben Cochrane/NZL

4th.Ben Johnston/NZL

5. Surf Race Female Open and Youth

Open

1st.Eliza Smith/AUS

2nd.Mrianda Bell/AUS

3rd.Natalie Peat/NZL

4th.Kirsty Wannan/NZL

5th.Annie Fittin/USA

6th.Nami Mizuma/JPN

7th.Coral Kemp/USA

Youth

1st.Carina Doyle/NZL

2nd.Jessica Miller/NZL

3rd.Tiarrn Raymond/AUS

4th.Elyssia Gassparotto/AUS

6. Surf Race Male Open and Youth

Open

1st.Dev Lahey/AUS

2nd.Timothy Schofeild/AUS

3rd.Tom O’neill/USA

4th.Andy McMillian/NZL

5th.Sean Nane/USA

6th.Chris Moors/NZL

7th.Keisuke Oshima/JPN

Youth

1st.Isak Costello/AUS

2nd.Andrew Trembath/NZL

3rd.Stefaan Demopolous/AUS

4th.Ben Johnston/NZL

7. Beach Sprint Female Open

1st.Chanel Hickman/NZL

2nd.Melissa Howard/AUS

3rd.Emilly Brady/CAN

4th.Anna Tadano/JPN

5th.Sandi Woodhead/USA

6th.Wan-yee Tiffany/HKG

7th.Taehee Kwon/KOR

8. Beach Sprint Male Open

1st.Jake Lynch/AUS

2nd.Paul Cracoft Wilson/NZL

3rd.Shinya Odagiri/JPN

4th.Brian Costello/USA

5th.Dieter Kreps/CAN

6th.Sing-Chung Lee/HKG

7th.Myungdong Kim/KOR

9. Beach Sprint Female Youth

1st.Gabby Murphy/AUS

2nd.Olivia EAton/NZL

3rd.Shizuka Nakajima/JPN

10. Beach Sprint Male Youth

1st.Jackson Symmonds/AUS

2nd.Jake Hurley/NZL

3rd.Tomoya Morino/JPN

Day-1-11.-18.

11. Mixed Board Relay Open

1st.NZL

2nd.AUS

3rd.USA

4th.JPN

5th.CAN

6th.HKG

12. Mixed Board Relay Youth

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.JPN

13. Mixed Surf Ski Relay Open

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.JPN

4th.USA

5th.HKG

6th.CAN

14. Mixed Surf Ski Relay Youth

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.JPN

15. Beach Flags Female Open

1st.Melissa Howard/AUS

2nd.Chanel HIckman/NZL

3rd.Emily Brady/CAN

4th.Anna Tadano/JPN

5th.Taehee Kwon/KOR

6th.Sandi Woodhead/USA

7th.Sze-man Choi/HKG

16. Beach Flags Male Open

1st.Jake Lynch/AUS

2nd.Brian Costello/USA

3rd.Paul Cracoft Wilson/NZL

4th.Koki Takezawa/JPN

5th.Kin-Leung Lee/HKG

6th.Leander Pereira/CAN

7th.Gwangseong Lee/KOR

17. Beach Flags Female Youth

1st.Gabby Murphy/AUS

2nd.Olivia Eaton/NZL

3rd.Sarah Bernier/CAN

4th.Kayo Katsumata/JPN

18. Beach Flags Male Youth

1st.Jackson Symmonds/AUS

2nd.Jake Hurley/NZL

3rd.Takaumi Minagawa/JPN

Day1-19.-28

19. Surf Teams Race Open

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.USA

4th.JPN

5th.HKG

6th.CAN

20. Surf Teams Race Youth

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.JPN

21. Surf Ski Race Female Open

1st.Naomi Flood/AUS

2nd.Lisa Carrington/NZL

3rd.Devon Halligan/NZL

4th.Kristyl Smith/AUS

5th.Alexandra Ferguson/CAN

6th.Tandis Morgan/USA

7th.Saaya Nasukawa/JPN

22. Surf Ski Race Male Open

1st.Lachlan Tame/AUS

2nd.Shannon Eckstein/AUS

3rd.Liam O’Loughlin/NZL

4th.Max Beattie/NZL

5th.Rich Sprout/USA

6th.Kosuke Nagatake/JPN

7th.James Verreault/CAN

23. Surf Ski Race Female Youth

1st.Tiarrn Raymond/AUS

2nd.Katie Wilson/NZL

3rd.Karina Radley/NZL

24. Surf Ski Race Male Youth

1st.Bill Bain/AUS

2nd.Ben Carberry/AUS

3rd.Ben Cochrane/NZL

25. Board Race Female Open

1st.Devon Halligan/NZL

2nd.Kristyl Smith/AUS

3rd.Danielle McKenzie

4th.Rachelle King/AUS

5th.Kelsey O’donnell/USA

6th.Nami Mizuma/JPN

7th.Reina Oyama/JPN

26. Board Race Male Open

1st.Kendrick Louis/AUS

2nd.Shannon Eckstein/AUS

3rd.Chris Moors/NZL

4th.Nick Malcolm/NZL

5th.Kosuke Nagatake/JPN

6th.Keiji Ochiai/JPN

7th.Shane Scoggins/USA

27. Board Race Female Youth

1st.Maddy Dunn/AUS

2nd.Emma Dick/AUS

3rd.Katie Wilson/NZL

4th.Jasmine Smith/NZL

28. Board Race Male Youth

1st.Luke Cuff/AUS

2nd.Stefaan Demopolous/AUS

3rd.Ben Johnston/NZL

4th.Daniel Hart/NZL

Day1-29.-42.

29. Rescue Tube Female Open

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.USA

4th. JPN

5th.HKG

6th.CAN

30. Rescue Tube Male Open

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.USA

4th.JPN

5th.HKG

6th.CAN

7th.KOR

31. Rescue Tube Female Youth

1st.NZL

2nd.AUS

3rd.JPN

32. Rescue Tube Male Youth

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.JPN

33. Beach Relay Female ( Open and Youth)

Open

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.JPN

4th.CAN

5th.USA

6th.HKG

Youth

1st.NZL

2nd.AUS

3rd.JPN

34. Beach Relay Male (Open and Youth)

Open

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.JPN

4th.CAN

5th.USA

6th.KOR

7th.HKG

Youth

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.JPN

35. Board Rescue Female Open

1st.NZL

2nd.AUS

3rd.USA

4th.JPN

5th.CAN

6th.HKG

36. Board Rescue Male Open

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.USA

4th.JPN

5th.HKG

6th.CAN

37. Board Rescue Female Youth

1st.NZL

2nd.AUS

3rd.JPN

38. Board Rescue Male Youth

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.JPN

39. Ocean Woman Relay Open (Taplin Relay Female Open)

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.JPN

4th.USA

5th.CAN

6th.HKG

40. Ocean Man Relay Open (Taplin Relay Male Open)

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.JPN

4th.USA

5th.CAN

6th.HKG

41. Ocean Woman Relay Youth (Taplin Relay Female Youth)

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.JPN

42. Ocean Man Relay Youth (Taplin Relay Male Youth)

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.JPN

Day1 Total Points

Open

1st.AUS / 157points

2nd.NZL / 140points

3rd.JPN / 100points

4th.USA / 99points

5th.CAN / 71points

6th.HKG / 51points

7th.KOR / 12points

Day2-1.-14.Result

1. Ocean Woman Open (Ironwoman Open)

1st. Kristyl Smith/AUS

2nd. Natalie Peat/NZL

3rd.Yurika Mitsui/JPN

4th.Danielle McKenzie/NZL

5th.Rachelle King/AUS

6th.Alexandra Ferguson/CAN

7th.Saaya Nasukawa/JPN

2. Ocean Man Open (Ironman Open)

1st.Shannon Eckstein/AUS

2nd.Kendrick Louis/AUS

3rd.Max Beattie/NZL

4th.Chris Moors/NZL

5th.Kosuke Nagatake/JPN

6th.Shane Scoggins/USA

7th.James Verreault/CAN

3. Ocean Woman Youth (Ironwoman Youth)

1st.Emma Dick/AUS

2nd.Katie Wilson/NZL

3rd.Tiara Raymod/AUS

4th.Jessica Miller/NZL

4. Ocean Man Youth (Ironman Youth)

1st.Luke Cuff/AUS

2nd.Ben Cochrane/NZL

3rd.Stefaan Demopolous/AUS

4th.Ben Johnston/NZL

5. Surf Race Female Open and Youth

Open

1st.Mrianda Bell/AUS

2nd.Natalie Peat/NZL

3rd.Kirsty Wannan/NZL

4th.Eliza Smith/AUS

5th.Annie Fittin/USA

6th.Coral Kemp/USA

7th.Chui-wa NG/HKG

Youth

1st.Emma Dick/AUS

2nd.Carina Doyle/NZL

3rd.Jessica Miller/NZL

4th.Elyssia Gassparotto/AUS

6. Surf Race Male Open and Youth

Open

1st.Dev Lahey/AUS

2nd.Timothy Schofeild/AUS

3rd.Andy McMillian/NZL

4th.Keisuke Oshima/JPN

5th.Tom O’neill/USA

6th.Chris Moors/NZL

7th.Sean Lane/USA

Youth

1st.Isak Costello/AUS

2nd.Andrew Trembath/NZL

3rd.Ben Johnston/NZL

4th.Stefaan Demopolous/AUS

7. Beach Sprint Female Open

1st.Melissa Howard/AUS

2nd.Chanel Hickman/NZL

3rd.Emily Brady/CAN

4th.Anna Tadano/JPN

5th.Sandi Woodhead/USA

6th.Wan-yee Tiffany/HKG

7th.Taehee Kwon/KOR

8. Beach Sprint Male Open

1st.Dean Scarff/AUS

2nd.Paul Cracoft Wilson/NZL

3rd.Koki Takezawa/JPN

4th.Brian Costello/USA

5th.Leander Pereira/CAN

6th.Jaewoong Yoon/KOR

7th.Cheuk-pan Tse/HKG

9. Beach Sprint Female Youth

1st.Gabby Murphy/AUS

2nd.Olivia EAton/NZL

3rd.Stephanie Peloquin/CAN

4th.Kayo Katsumata/JPN

10. Beach Sprint Male Youth

1st.Jackson Symmonds/AUS

2nd.Jake Hurley/NZL

3rd.Taisuke Tomizawa/JPN

11. Mixed Board Relay Open

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.USA

4th.JPN

5th.CAN

6th.HKG

12. Mixed Board Relay Youth

1st.NZL

2nd.AUS

3rd.JPN

13. Mixed Surf Ski Relay Open

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.USA

4th.JPN

5th.CAN

6th.HKG

14. Mixed Surf Ski Relay Youth

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.JPN

Day2-15.-24.Result

15. Beach Flags Female Open

1st.Melissa Howard/AUS

2nd.Chanel HIckman/NZL

3rd.Anna Tadano/JPN

4th.Emily Brady/CAN

5th.Sandi Woodhead/USA

6th.Chun-wai Gloria Ma /HKG

7th.Taehee Kwon/KOR

16. Beach Flags Male Open

1st.Paul Cracoft Wilson/NZL

2nd.Shinya Odagiri/JPN

3rd.Dieter Kreps/CAN

4th.Dean Scarff/AUS

5th.Junhyeon Kwon/KOR

6th.Brian Costello/USA

7th.Cheuk-pan Tse/HKG

17. Beach Flags Female Youth

1st.Gabby Murphy/AUS

2nd.Olivia Eaton/NZL

3rd.Sarah Bernier/CAN

4th.Kayo Katsumata/JPN

18. Beach Flags Male Youth

1st.Jackson Symmonds/AUS

2nd.Jake Hurley/NZL

3rd.Tomoya Morino/JPN

19. Surf Teams Race Open

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.USA

4th.JPN

5th.CAN

6th.HKG

20. Surf Teams Race Youth

1st.NZL

2nd.AUS

3rd.JPN

21. Surf Ski Race Female Open

1st.Naomi Flood/AUS

2nd.Lisa Carrington/NZL

3rd.Devon Halligan/NZL

4th.Alexandra Ferguson/CAN

5th.Rachelle King/AUS

6th.Saaya Nasukawa/JPN

7th.Yurika Mitsui/JPN

22. Surf Ski Race Male Open

1st.Lachlan Tame/AUS

2nd.Kendrick Louis/AUS

3rd.Chris Moors/NZL

4th.Liam O’Loughlin/NZL

5th.Kosuke Nagatake/JPN

6th.Rich Sprout/USA

7th.Tim Burdiak/USA

23. Surf Ski Race Female Youth

1st.Miranda Davies/AUS

2nd.Tiara Raymod/AUS

3rd.Katie Wilson/NZL.

4th.Karina Radley/NZL

24. Surf Ski Race Male Youth

1st.Bill Bain/AUS

2nd.Ben Carberry/AUS

3rd.Jack Manners/NZL

Day2-33.-42.Result

33. Beach Relay Female ( Open and Youth)

Open

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.CAN

4th.JPN

5th.USA

6th.HKG

Youth

1st.AUS

2nd.NZL

DQ.JPN

34. Beach Relay Male (Open and Youth)

Open

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.JPN

4th.CAN

5th.USA

6th.KOR

DQ.HKG

Youth

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.JPN

35. Board Rescue Female Open

1st.NZL

2nd.AUS

3rd.JPN

4th.USA

5th.HKG

6th.CAN

36. Board Rescue Male Open

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.JPN

4th.USA

5th.HKG

6th.CAN

DQ.KOR

37. Board Rescue Female Youth

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.JPN

4th.CAN

38. Board Rescue Male Youth

1st.NZL

2nd.AUS

3rd.JPN

39. Ocean Woman Relay Open (Taplin Relay Female Open)

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.JPN

4th.USA

5th.HKG

6th.CAN

40. Ocean Man Relay Open (Taplin Relay Male Open)

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.JPN

4th.USA

5th.CAN

6th.HKG

41. Ocean Woman Relay Youth (Taplin Relay Female Youth)

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.JPN

42. Ocean Man Relay Youth (Taplin Relay Male Youth)

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.JPN

SANYO BUSSAN International Surf Rescue Challenge 2013

Day2 Total Points

Open

1st.AUS / 157points

2nd.NZL / 140points

3rd.JPN / 107points

4th.USA / 85points

5th.CAN / 76points

6th.HKG / 46points

7th.KOR / 12points

Day3-1.-18. Result

Day3 Result

1. Ocean Woman Open (Ironwoman Open)

1st. Kristyl Smith/AUS

2nd. Danielle McKenzie/NZL

3rd.Eliza Smith/AUS

4th.Natalie Peat/NZL

5th.Yurika Mitsui/JPN

6th.Tandis Morgan/USA

7th.Alexandra Ferguson/CAN

2. Ocean Man Open (Ironman Open)

1st.Max Beattie/NZL

2nd.Shannon Eckstein/AUS

3rd.Kendrick Louis/AUS

4th.Chris Moors/NZL

5th.Kosuke Nagatake/JPN

6th.Shane Scoggins/USA

7th.Tim Burdiak/USA

3. Ocean Woman Youth (Ironwoman Youth)

1st.Emma Dick/AUS

2nd.Miranda Davies/AUS

3rd.Jessica Miller/NZL

4th.Katie Wilson/NZL

4. Ocean Man Youth (Ironman Youth)

1st.Isak Costello/AUS

2nd.Ben Cochrane/NZL

3rd.Ben Johnston/NZL

4th.Bill Bain/AUS

5. Surf Race Female Open and Youth

Open

1st.Devon Hallingan/NZL

2nd.Natalie Peat/NZL

3rd.Kristyl Smith/AUS

4th.Annie Fittin/USA

5th.Coral Kemp/USA

6th.Mrianda Bell/AUS

7th.Chui-wa NG/HKG

Youth

1st.Carina Doyle/NZL

2nd.Elyssia Gassparotto/AUS

3rd.Jessica Miller/NZL

4th.Kanako Sakamoto/JPN

6. Surf Race Male Open and Youth

Open

1st.Dev Lahey/AUS

2nd.Tom O’neill/USA

3rd.Andy McMillian/NZL

4th.Chris Moors/NZL.

5th.Timothy Schofeild/AUS

6th.Keisuke Oshima/JPN

7th.Sean Lane/USA

Youth

1st.Ben Carberry/AUS

2nd.Luke Cuff/AUS

3rd.Andrew Trembath/NZL

4th.Ben Johnston/NZL

7. Beach Sprint Female Open

1st.Melissa Howard/AUS

2nd.Chanel Hickman/NZL

3rd.Emily Brady/CAN

4th.Anna Tadano/JPN

5th.Sandi Woodhead/USA

6th.Wan-yee Tiffany/HKG

7th.Taehee Kwon/KOR

8. Beach Sprint Male Open

1st.Jake Lynch /AUS

2nd.Paul Cracoft Wilson/NZL

3rd.Koki Takezawa/JPN

4th.Brian Costello/USA

5th.Dieter Kreps/CAN

6th.Gwangseong LEE/KOR

7th.Cheuk-pan Tse/HKG

9. Beach Sprint Female Youth

1st.Gabby Murphy/AUS

2nd.Olivia EAton/NZL

3rd.Marin Ueno/JPN

10. Beach Sprint Male Youth

1st.Jackson Symmonds/AUS

2nd.Jake Hurley/NZL

3rd.Taisuke Tomizawa/JPN

11. Mixed Board Relay Open

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.USA

4th.JPN

5th.HKG

6th.CAN

12. Mixed Board Relay Youth

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.JPN

13. Mixed Surf Ski Relay Open

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.USA

4th.JPN

5th.CAN

6th.HKG

14. Mixed Surf Ski Relay Youth

1st.NZL

2nd.AUS

3rd.JPN

15. Beach Flags Female Open

1st.Melissa Howard/AUS

2nd.Chanel HIckman/NZL

3rd.Anna Tadano/JPN

4th.Emily Brady/CAN

5th.Sandi Woodhead/USA

6th.Chun-wai Gloria Ma /HKG

7th.Taehee Kwon/KOR

16. Beach Flags Male Open

1st.Jake Lynch/AUS

2nd.Brian Costello/USA

3rd.Shinya Odagiri/JPN

4th.Leander Pereira/CAN

5th.Paul Cracoft Wilson/NZL

6th.Kwok-Leung Wong/HKG

7th.Junhyeon Kwon/KOR

17. Beach Flags Female Youth

1st.Gabby Murphy/AUS

2nd.Olivia Eaton/NZL

3rd.Sarah Bernier/CAN

4th.Kayo Katsumata/JPN

18. Beach Flags Male Youth

1st.Jackson Symmonds/AUS

2nd.Jake Hurley/NZL

3rd.Tomoya Morino/JPN

Day3-19.-28.Result

19. Surf Teams Race Open

1st.NZL

2nd.AUS

3rd.JPN

4th.USA

5th.HKG

6th.CAN

20. Surf Teams Race Youth

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.JPN

21. Surf Ski Race Female Open

1st.Naomi Flood/AUS

2nd.Danielle Mckenzie

3rd.Lisa Carrington/NZL

4th.Alexandra Ferguson/CAN

5th.Jennifer Noonan/USA

6th.Yurika Mitsui/JPN

7th.Saaya Nasukawa/JPN

22. Surf Ski Race Male Open

1st.Lachlan Tame/AUS

2nd.Chris Moors/NZL. Kendrick Louis/AUS

3rd.Shannon Eckstein/AUS

4th.Liam O’Loughlin/NZL

5th.Tim Burdiak/USA

6th. Kosuke Nagatake/JPN

7th.James Verreault/CAN

23. Surf Ski Race Female Youth

1st.Karina Radley/NZL

2nd.Katie Wilson/NZL

3rd.Miranda Davies/AUS

4th.Tiara Raymod/AUS

24. Surf Ski Race Male Youth

1st.Bill Bain/AUS

2nd.Ben Carberry/AUS

3rd.Ben Cochrane/NZL

4th.Jack Manners/NZL

25. Board Race Female Open

1st.Kristyl Smith/AUS

2nd.Danielle McKenzie/NZL

3rd.Devon Halligan/NZL

4th.Kelsey O’donnell/USA

5th.Naomi Flood/AUS

6th.Reina Oyama/JPN

7th.Nami Mizuma/JPN

26. Board Race Male Open

1st.Shannon Eckstein/AUS

2nd.Kendrick Louis/AUS

3rd.Nick Malcolm/NZL

4th.Shane Scoggins/USA

5th.Keiji Ochiai/JPN

6th.Kosuke Nagatake/JPN

7th.Max Beattie/NZL

27. Board Race Female Youth

1st.Maddy Dunn/AUS

2nd.Katie Wilson/NZL

3rd.Jasmine Smith/NZL

4th.Tiara Raymod/AUS

28. Board Race Male Youth

1st.Ben Johnston/NZL

2nd.Daniel Hart/NZL

3rd.Luke Cuff/AUS

4th.Stefaan Demopolous/AUS

Day3-29.-42.Result

29. Rescue Tube Female Open

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.USA

4th. JPN

5th.HKG

6th.CAN

30. Rescue Tube Male Open

1st.NZL

2nd.AUS

3rd.USA

4th.JPN

5th.HKG

6th.CAN

7th.KOR

31. Rescue Tube Female Youth

1st.NZL

2nd.AUS

DQ.JPN

32. Rescue Tube Male Youth

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.JPN

33. Beach Relay Female ( Open and Youth)

Open

1st.NZL

2nd.AUS

3rd.CAN

4th.JPN

5th.HKG

DQ.USA

Youth

1st.AUS

2nd.NZL

DQ.JPN

34. Beach Relay Male (Open and Youth)

Open

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.JPN

4th.CAN

5th.USA

6th.KOR

7th.HKG

Youth

1st.AUS

2nd.NZL

DQ.JPN

35. Board Rescue Female Open

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.USA

4th.JPN

5th.CAN

36. Board Rescue Male Open

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.USA

4th.JPN

5th.HKG

6th.CAN

DQ.KOR

37. Board Rescue Female Youth

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.JPN

4th.CAN

38. Board Rescue Male Youth

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.JPN

39. Ocean Woman Relay Open (Taplin Relay Female Open)

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.JPN

4th.USA

DNF.HKG

DNF.CAN

40. Ocean Man Relay Open (Taplin Relay Male Open)

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.JPN

4th.USA

5th.HKG

6th.CAN

41. Ocean Woman Relay Youth (Taplin Relay Female Youth)

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.JPN

42. Ocean Man Relay Youth (Taplin Relay Male Youth)

1st.AUS

2nd.NZL

3rd.JPN

SANYO BUSSAN International Surf Rescue Challenge 2013

Day3 Total Points

Open

1st.AUS / 156points

2nd.NZL / 139points

3rd.JPN / 99points

3rd.USA / 99points

5th.CAN / 67points

6th.HKG / 50points

7th.KOR / 11points

September 22, 2013

Leave a Reply

Your email address will not be published.